Sunday, December 30, 2012
Tal oli mõistus, mida...
"Ellujäämine!" pomises ta endamisi, meenutades maksmata telefoniarvet ning viimaseid toiduriismeid köögikapis. Vaevaliselt ajas ta end tugitoolist püsti ning suundus kööki. Tilluke köök säras üle mitmete pikkade aegade taas puhtusest. Muudatused, mida ta kartis, tõid kaasa vähemasti midagi head - ta koristas taas! Isegi, kui ta tundis seda ängistavana, turtsudes vahel, et töö, koristamise ja söögitegemise kõrvalt võetakse temalt viimanegi raamatulugemise aeg sootuks. Isegi, kui ta seda meeletult ja pea paaniliselt taga igatses, teadis ta täpselt, mis on kohustus ja mis võimalus.
Täna oli vaba päev - ei mingit koristamist vabal päeval! Ei mingit söögitegemist ainsal vabal päeval! Vaikse sisseharjunud näpuliigutuse saatel klõpsatas veekann tööle ja ta astus akna juurde. Sõnatult, vaikust lõhkumata toetas ta lauba vastu jääkülma aknaklaasi ja ootas. Mis on see, millega tema siin maailmas hakkama saab? Mida öeldakse tema matustel kõnet pidades?
"Tal oli mõistus, mida ta iial kasutada ei osanud. Küllap polnud ta teadlik aju olemasolust tema kehas," sosistas ta kibedad sõnad. Veeaur tema soojast hingeõhust tardus klaasil momentaalselt kummaliseks ornamendiks ning just nagu kompenseerimaks vee tahkumist klaasil, voolasid tema silmist pisarad.
Kummaline, kuidas midagi nii kaua oodatut kord saabudes keeldub lahkumast. Vaid veidi aega tagasi oli ta oodanud pisarate lunastavat soojust, kuid neid ei olnud. Ja nüüd, mil nad viimaks ometi kord saabunud olid, näis, et nende eest pole kuhugi pääsu. Iga väiksemgi negativism voolas mööda ta põski alla; iga vähegi kurvem mõte leidis tee soolastesse pärlitesse; iga tunne, mis oli liiga tugev läbi elamiseks aurustus tema põskedelt. Ta naeratas ja sosistas veel korra jäisele aknale: "mitte veel üleliia kalestunud!"
Veekeetja klõpsatas. Tema raputas vaid pead, pühkis käeseljaga pisarad, täitis kruusi, mille põhjas ootas ustav mustjaspruun puru, keeva veega ja suundus taas tuppa. Oli ometi vaba päev! Oli päev, mille ta sai veeta oma elukaaslase, armastuse ja armukesega - tumesinise tugitooli ja suure raamatukuhilaga selle kõrval. See mõte meeldis talle - tema armastus, tema soojus ja turvatunne. Vaikselt asetas ta kruusi tugitooli kõrval seisvale taburetile, mis diivanilaua austava rolli endale oli saanud. Ta põlvitas tugitooli ette, toetas ikka veel külma õhkava lauba vastu pehmet sinist sametit ja lasi pisaratel voolata. Vähemalt keegi, kes kuulab, mõistab ja lohutab. Ja olgugi ta hirmud irratsionaalsed, ei ole nad seetõttu veel vähem reaalsed. Tema rahakotis polnud enam tuultki ja hinges valitses vaid suur hirmunud laps, kes ei teadnud, kuidas maailma muutumisega toime tulla.
Maailm muutis end iga päev. Alles see oli, kui puud lehte hakkasid minema ja juba oli taas talv. Külm ja kõle talv, mil ta ei suutnud unistada muust kui raamatutest, pehmest tugitoolikaisutusest, kuumast kohvist ja soojast tekist. Kuskil tänaval haukus koer, eemalt kostus lapse kilkamist - nemadki muutuvad iga päev. Nemadki peavad kohanema iga päev uue maailmaga, uute kohustuste ja teistmoodi võimalustega. Küllap saavad nemad paremini hakkama, lasi ta oma enesehaletsusel end veel viivu kaasas kanda.
Ja siis pühkis ta pisarad. Aitab! Ta puges taas oma kallima kaissu, pani ruudulise pleedi jalgadele, rüüpas sõõmu tulist jooki ning asus valima järgmist raamatut. Midagi karmimat sel korral, mõtles ta endamisi. Midagi, mille valu on suurem, kordades suurem tema omast, kuid mis ei mõjuks... morbiidselt... Tal oli mõistus, mida ta kunagi ei kasutanud...
Raamatu kaas avanes ning mured olid kadunud, kuklasse lükatud, et need ei segaks silmi lugemise ajal. Peagi imbusid tema mured selgroogupidi alla, jättes ajus ruumi vaid seiklusele, mille ta valinud oli. Jäägugi nad sinna, oleks öelnud tugitool, kui ta oleks osanud rääkida. Tugitoolid ei räägi selles maailmas ning too tumesinine isend oli pelgalt tavaline tugitool, mille sarnaseid mööblipoodides ikka liigub - osates olla vaid soe, mugav ja hubane kaaslane.
Friday, December 21, 2012
Olingi vist juba liiga rahunenud (isegi kaal hakkas talve algusele kohaselt kogunema). Ma nüüd lähen ja mediteerin mõnda aega enne kui ma üldse julgen midagi mõtlema hakata.
Sunday, December 16, 2012

Ja siis ma naersin õhtul enda üle. Tõsiselt irvitasin! Pole just palju päevi nädalas, mil ma ei pea mõtlema hommikusele ärkamisele. Laupäevad olen ma tööl ja enamiku muudest päevadest ka ning isegi, kui mul on nädala sees vaba päev (sel nädalal üks oli, teise röövisid ületunnid ja kriitilisel hetkel haigestunud töökaaslased), ei vabasta see mind lapse kooli saatmisest ning seega ka äratuskella ebameeldivast kohustusest.
Laupäeva õhtul ei kammitse mind miski! Siis võib olla üleval nii kaua kui tahan! Ja juba pelgalt trotsist tahan ma siis üleval olla. Eile siis kella viieni. Oh, ma mõnulesin! Surfasin oma kunagise klassikaaslase (Klarika Luht) fotode seas ja leidsin sealt ühe mängimiseks. Veidi pärast keskööd saatsin lapse magama ja asusin ise kirjutama. Pagan, mulle meeldib kirjutada siis, kui teised magavad, kui majas on vaikne, kuid ma pole üksi. Mulle ei meeldi olla üksi. Mulle meeldib, kui mu läheduses on inimesi. Ja ma jumaldan, kui ma ei pea nendega suhtlema - olla lähedal, tajuda sooja ja siiski lasta mõtetel rännata lugudes, silmadel raamatutes, sõrmedel läbi tikandite ning maitsemeelel surfata köögiriiulites. Olla olemas! Tajuda oma olemasolu ka teistes ja siiski omaette. Ma jumaldan neid õhtuid, mil ma saan rahulikult hommikuni teada, et mu tütar magab rahulikult mu lähedal ning minul on aeg tantsida varjudega akna taga, puhuda neid leegina sõnadesse oma tekstides, unistada ja uskuda ilusamasse homsesse. Unustada argisus! Unustada arved, mis ootavad maksmist, nõud, mis ootavad pesemist, prügikott, mis nutab esikus konteinerisse viimise järele. Tantsida! Tantsida sõnadega udusel nõlval.
Ja nii ma tantsisin:

aa„Rohkem punast,“ pomises ta vihasel toonil, tõmbas külmast sinise käe taskust ja viipas paar korda pintsliga taeva poole. „Kui ma pean selles jubedas külmas olema,“ karjus ta eikellelegi, „siis tundku seda ka kõik teised! Kuulete? Külma! Rohkem külma!“
aaViimanegi veri kippus lahkuma ta sõrmedest ja ta surus käe taas vandudes taskusse. Poolik sigaretipakk riivas ta hapraks külmunud nahaga sõrmenukke. Tülpimuse ja tüdimusega, kobas ta konarlikult sigareti järele, asetas selle suule ning püüdis tikkudega läita. Asjatult! Algul. Kolm tikku jõudis teravate vandesõnade saatel eilse tuisu vaaludesse, kuid viimaks saatis tema tegevust õnn. Veel viis minutit pusimist ja tal oli lõke – tilluke ja kaugelt liiga külm selle punetava taevaga talvehommiku jaoks, kuid siiski mingi soojus. Ta haaras taskust pintsli ja tõmbas taevasse natuke enam kollast – päike peaks peagi tõusma. Pakast oli niigi juba liiga palju.
aaEi! See pole tänane hommik, raputas ta kõhedalt pead ja tõmbas kiirelt paar väikest heledat pilvemügarat juurde. Persse, ilma nende pilvedeta ei kannataks ta külma välja.
aa„Ja mis minuga siis juhtuks!?“ hõikas ta retooriliselt lõkkele ja naeris kõledalt. Ta tõstis veelkord pintsli ning õhk jäätus uduhäguks, jäiseks, kriipivaks, verdtarretama panevaks häguks. Ta ju teadis, et tema ei sureks külmast. Kõik need teised, kellega ta nii sarnane välja nägi, sama verd jagas, samu tundeid kandis – kõik need teised sureksid selle hägusa lõkke juurde hommikutel nagu täna. Tema mitte! Temal oli jõud ja võim! Temal olid Anne ja Oskus ning senikaua kuni ta pole leidnud kedagi piisavalt suure hinge ja hea silmaga, kellele Anne ja Oskus edasi anda, hoiavad need teda neetuna elus.
aaKorts kulmude vahel sülitas ta ropendamise saatel läraka enese kõrvale lumme ning süütas uue sigareti. Mitte tikkudest, tikkude jaoks olid ta sõrmed liiga kanged, vaid oksaotsaga lõkkest.
Kolm tuhat aastat tagasi tundus taeva joonistamine nii ahvatleva võimalusena. Tol hetkel ei mõelnud too veidi vanem kui 20-aastane noormees mitte millestki muust peale tüdrukute. Tal oli silmarõõm, kes teda ei näinudki. Ja nii lasi ta ühel tundmatul võõral end lõksu meelitada ja taevajoonistajaks õpetada. Paar aastat õppimist ning viimaks andis too külla ilmunud võõras Ande ja Oskuse koos pintsliga talle üle.
aaSellest päevast alates joonistas ta igal hommikul taevast ja õhtuti, kui tuju oli, ning vahel ka keset päeva korra või kaks. Tüdruk, kelle pärast ta end sisse rääkida lasi, abiellus mingi suvalise kütiga, jäi vanaks ja koledaks ning suri paarkümmend aastat hiljem hambutu ja kibestununa. Tema jäi. Tema jäi täpselt niisama nooreks. Igal hommikul joonistas ta taevast, igal ööl joonistasid Anne ja Oskus teda – tagasi päeva võrra nooremaks. Õnneks, mõtles ta umbes kahekümne-kolme-miljondat korda, kasvasid ta juuksed ja habe nagu tavalistel inimestel.
aaTavalistel inimestel! Nüüd istus ta linnast kümnekonna kilomeetri kaugusel, vaatas argiselt tööle kiirustavate autode ruttu maanteel ning tundis kibedusega, kuidas ta oleks tahtnud selle jama ammust möödumist. Seal olid need „tavalised inimesed“ – liiga kiire vaatamaks tema tööd, liiga tehnilised tema ammusurnud kultuurist pärit hinge jaoks. Ta viskas lõkkesse mõned kuivad oksad ja vaatas taevast. Ei midagi keerulist täna hommikul! Ta haaras pintsli ja tõmbas triibu päikese kumalt otse üles – kollane lootus.
aaKasvav lootus? Hääbuv lootus? Millise pasa nimel oli ta ise suutnud end kolm tuhat aastat enam-vähem selgemõistuslikuna hoida? Millist lootus ta kandis või oleks pidanud kandma? Tema hormoonid möllasid ilusat perset nahes nagu vanasti. Tema süsteem toimis, veri voolas haavadest, nahk tundis külma ja pragunes valuliselt, süda tilkus haavadest – ta oli inimene! Ta ei olnud inimene.
aa„Ma ei ole inimene!“ röökis ta tuuletult seisva talveõhu poole. „Ma olen mingi väärastunud olevus Ande ja Oskuse meelevallas! Ebard! Ebard, kes matab kõik!“ Vihahoog tõstis ta jalgadele, kuuehõlmad pudenesid laiali, kuid see ei huvitanud teda. Käsi pigistas pintslisaba. Kui väga oleks ta soovinud taas murda pooleks pintslit oma kuuetaskus. Kui sellest oleks vähimatki kasu! Ei olnud. Kõik need varasemad korrad, mil ta pintsli murdis, valutas tema käsi nädalaid justkui oleks ta pintsli asemel murdnud käeluu. Viiskümmend seitse korda oli ta nende kolme tuhande aasta jooksul pintsli murdnud – teades täpselt, mida ta teeb.
aaValu oli ainult valu. Valu eest ei olnud taevajoonistaja iial kaitstud. Ta oli endiselt 25-aastane mees. Ta oli endiselt toimiv ja nägev, kirglik ja ihalev, armuv ja natuke egoistlik. Tema maailm noorenes iga päev. Ta raputas pead – mitte iga päev. Tunded hääbusid aeglaselt, mälestused kuhjusid endises rütmis ja nii jõudis ta iga paarisaja aasta tagant taas punkti, mil kõik näis vaid kõle talvehommik – pole kodu, pole kollet, pole sooja sõna. Olid vaid mälestused ja kibedus.
aa„Suitsetamine võib tappa!“ luges ta põlglikult oma sigaretipakilt ja läitis järjekordse sigareti. Närvilist mahvi tõmmates tajus ta irvitamaajavat teadmist – „Anne“ hoiab teda elus. Kui paljude ajastute tahma oli ta kogunud oma kopsudesse? Kui paljude tubakasortide, lõkkepuude, tehase katelde põlemise tahma oli ta hinganud ja hiljem suitsustesse sajueelsetesse pilvedesse köitnud? Siin peituski saladus, turtsus ta tõustes ja sigaretti maha loopides – Anne hoidis teda elus ja Oskus sundis teda mürke oma kehast taevasse maalima. Küllap oli ka tänane kollane vaid maksa ravimine eilsest joomingust. Ja iga kord, kui ta pani taevasse oma keha, leidis keegi kuskil läheduses hommiku lummava olevat. Müüa oma keha hajuvate piltidena hommikutaevas!
aa„See ei ole lumm!“ karjus ta üksildastele lumistele väljadele. Ehmunud vares lendas kraaksudes kraaviperves kasvava lepa otsast minema. Mees vaid vaatas lendajat ja sisistas: „Põgene, jah, sina ka minu eest! Põgene! Nii nagu ma olen matnud kõik, kelle hinge olen lasknud. Kõik oma seitsekümmend kaheksa seaduslikku abikaasat! Kõik nende lapsed! Ja nende lapsed!“
aaJah, kaasad. Esimest korda abiellus ta vaevu kümme aastat pärast pintsli saamist. Sel hetkel ta veel ei teadnud oma mittevananemisest. Isegi oma vanuse ütles ta noorele kaasale ausalt. Aastad möödusid, nende lapsed jooksid kilgates mööda hoovi, tema naise näol olid kortsud ning mure tõi hallid juuksed esmalt kaasa meelekohtadele, hiljem üle kogu pea. Siis sai ta esimest korda aru oma kummalisest saatusest. Ta kasvatas habeme, et näha välja oma eale kohasem. Hiljem asus ta habet ja juukseid lupjama, joonistas taimemahlaga näole kortse ja teeskles lonkamist ning valusat selga. Küla rääkis! Küla rääkis ikka, et selles majas pole kõik õige, kuid nad suutsid küla petta piisavalt, et moorid neid rahule jätaks. Ainult tema naine teadis tõde. Õhtul magamistoas oli seda võimatu varjata. Öösel keppides oli tema tervislik seisund varjamatu.
aa„Mina olengi muinasjutt,“ sülitas ta lõkkesse. „Mina olengi karu või lõvi või misiganes loom, kes õhtul oma naha maha ajab ja printsina kaasa kõrvale voodisse poeb.“ Ja ta naeris, naeris hullumeelse naeru lugude veidrusest, inimeste ebausust ja suurushullustusest. „Prints! Prints aukliku kuuega! Prints ilma katuseta pea kohal! Suutlikkuseta kohaneda iga mööduva ajastuga!“
aaaJa samas – vahest polnud see tema, vaid mõni teine taevajoonistaja? Taevajoonistajaid oli sadu üle maailma, igaüks kimpus samade deemonitega. Igaühel oma Anne ja Oskus. Või osake ühest ja ainsast andest? Ta ei teadnud. Ta sai vaid uskuda. Kuid uskuda millesse? Jumalasse? Millisesse jumalasse, küsis ta endalt.
aa„Millisesse jumalasse!?“ karjus ta mõtte valgenevasse hommikusse. Jäine õhk sundis teda köhima ja vanduma. Kolm tuhat aastat elu maa peal oli näidanud nii paljusid jumalaid, paljusid uske ja uskumisi. Isegi siin, sellel killukesel maalapil, millelt ta lahkuda ei saanud! Ta oli siinse taeva joonistaja ega suutnud lahkuda enne Ande ja Oskuse üleandmist. Tema töö oli igal hommikul siinset taevast joonistada. Tema kohustus joonistada.
aaAlgul kasutas ta seda edvistamiseks ja siis hakkasid inimesed teda jumalaks kutsuma. Nad sosistasid, et tema käes on vägi ilma üle, vägi välgu, vihma ja päikese üle. Ainult tema teadis tõde – võimu tal polnud. Temal oli vaid kohustus joonistada päikesetõus. Teatud piirini võis ta ehk ilma juhtida. Viimati, kui tema noorim poeg kaheksakümne aasta eest kooli lõpetas, maalis ta iga paari tunni tagant taeva üle. Vihm pidi tol päeval sadama, kuid ta ei tahtnud rikkuda oma naise rõõmu päikselisest päevast sellise sündmuse juures. Muidugi sai see karistatud – järgmistel päevadel sadas kõik eelnenu lisaks tavalisele ning viljapõllud jäid lausvee alla, keldrid hakkasid niiskusest hallitama. Sealt saabus näljatalv. Nälg, mis viis hauda ka tema enese kaasa ning süüdistada ei saanud ta kedagi peale enese. Tema ja tema edevus, tema uhkus ja lohakus looduse vastu võitlemisel.
aaOh, seda lohakust oli veelgi. Iga kord armununa joonistas ta imelisi päikesetõuse ning võttis siis armsamal käest kinni ning viis tolle tõusu vaatama. Vahel lisas ta salaja mõne joone või nüansi. Ja siis oli tihtilugu nädalate viisi põuda – iga hommik viitas vaid imelisele ilmale, päikesepaistele ja linnulaulule. Tema õhkas ja tüdruk liibus iga hetkega üha enam ja enam tema kuue alla. Kuid viimaks hakkasid inimesed alati vinguma – „liiga palav“, „vili kuivab ära“, „sellist kevadet/suve/sügist/talve pole nemad varem näinud“, „kes selle pakase küll välja lasi“. Märguanne joonistajale lõpetamiseks. Iga kord leinas olles kurtsid inimesed liiga sajust ilma, pimedaid päevi ja madalaid pilvi. Valu oli valu ning seda jagus joonistaja mälestustes kaugelt liiga palju.
aaTa tõusis lumiselt palgilt, togis jalaga lõkke laiali ja astus edasi. Täna leiab ta endale koha peatumiseks, ütles ta iseendale. Ta ei harjunud iial talvega päriselt. Kuidas, kuradima pärast, sai nii olla, et kõigi oma kolme tuhande eluaastaga polnud ta tänaseni suutnud harjuda kliimaga kohas, mille taevast ta joonistas? Täna leiab ta endale sooja toa, milles ööbida, lubas ta taas iseendale. Ja veel enne selle sajandi hääbumist leiab ta uue joonistaja!
aaTa sülitas vihaselt maha ja siunas iseenda pateetilisust. Ta oli kord leidnud poisi, kellest oleks saanud suurepärane taeva joonistaja – hea käsi, ilumeelele avatud silm, karm lapsepõlv, mis kasvatas ta empaatiliseks ning mingi loomulik lüürilisus. Poisis oli kõik olemas! Tema sisemist suurust oli tunda juba kaugelt ning Anne ja Oskus oleksid tolles kehas suurima heameelega kodunenud, andes tema enese keha viimaks ometi talle tagasi. Tema oleks vananenud nagu kõik inimesed, ehk veel viimast korda abiellunud ning esimest korda omalapselapsi põlvel kiigutanud. Ja siis hakkas tal tollest kummalisest noormehest kahju. Poiss leidis endale tüdruku, tüdruk jäi lapseootele ning tema – tema tundis, et ei suuda röövida poisilt õigust vananemisele, lastelastele ning hommikusele unele.
aa„Millal ma viimati hommikul sisse magasin?“ küsis ta taevasse vaadates. „MILLAL? Ah?“ Ta teadis vastust – kolm tuhat aastat tagasi. Ta keeras krae taas vastu kõrvu, peitis käed sügavale taskusse ja hakkas astuma. Üks hommik oli taas alanud, päike tõusnud ning tema ei teadnud endiselt, kas lootus on tõusmas või kustumas.
Thursday, December 13, 2012
Monday, December 10, 2012
Halb asi on see, et jõulud on vahepeal märkamatult nädala jagu veel lähemale tulnud ning mina olen kinni tekstis mitte jõulukingitustes. Pff! Peaks vist end kätte võtma ja tegutsema hakkama. Aga mul ei ole mitte mingit jõulutunnet! No ei ole sel aastal. Mariel ka kuidagi ei ole ja nii see lugu läks - tuletame vastastikku teineteisele hommikul meelde, et jõuludeni on nüüd nii vähe aega, oigame hetkeks ja läheme oma argitoimetuste juurde.
Ja laupäeval tuleb Eragoni sarja viimane raamat välja - seega tuleval nädalavahetusel Marie kindlasti midagi peale raamatu ei näe... Samas! Oot! See annab mulle hea võimaluse ta jõulukingitusega tegelemiseks - tema ei näe midagi ja süüa ka eriti ei taha.
Thursday, December 6, 2012
Teisalt lõpetas mu pesumasin koostöölepingu ning nüüdsest on meil jälle majas pesumasin M33 (ja alles testimisel olev mudel M12). Iseenesest see mind väga ei morjenda. Eksisteerib ju lõppeks täiesti tõenäosus, et ma teksade ja tekikottide jaoks leian kuskilt mõne tuttava pesumasina, mis neid peseb ja tsentrifuugib samal ajal kui mina diivanil kohvi joon ja niisama lollu möla ajan. Ohakas on ju ka lill! (Ilus lill, pealegi!)
Aga siis see julmem ja õnnetum seik - pool nägu tõmbas tänaseks õhtuks paiste. Ja minu esimene vaba päev, selle asemel, et kodus lebotada, koristada, kududa ja kirjutada, saan ma minna ja otsida linna pealt hambaarsti, kes tahaks tegeleda mu... ma ei tea, millega - "hammastega" oleks ilmselge liialdus ja ilustus selle surnuaia elanike kohta. Ja sinna panen ma kogu oma raha (ja isegi mitte vaba raha). Ja ma kardan hambaarsti! Oeh, nüüd ma vajan küll sõpra. Ma kardan, ma kardan, ma kardan... Ja ma ei taha raekojaplatsi polikliinikusse minna, sest seal saab sõimata (vähemalt minusugune argpüks ja minu hammastega). Ja mul ei ole oma hambaarsti. Ja ma ei tea, kuhu minna ja kus võiks saada löögile, sest järgmine vaba päev tuleb järgmisel kolmapäeval (pühapäeva pole vist mõtet mainidagi) ja ma ei saa ju paistes näoga tööl olla. Ja ma kardan, et nad teevad haiget (kindlasti teevad ka - mingeid muistse vabadusvõitluse aegseid varemejupikesi on vaja välja opereerida). Mis see siis on? Karuputk? iga kord, kui päike välja hakkab tulema, lööb ihu hulluksajavaid ville täis? See pole isegi ilus mitte!
Sunday, December 2, 2012
Hmhh. Kodu on minu kindlus ning järgnevatel nädalatel taas ainus suhtluskeskkond. Olgu ta siis kord aastas korras ja olgu ta siis stressimaandamise korras ka kord aastas natuke korras. Mine tea, äkki muutun ka viimaks iseenda visiooniks ja hakkangi lapiga ringi uhama õhtuti (kui lapse kampsun valmis saab). Kusjuures, ma ei mõista iseennast hetkel selle stressi osas. Ma ei saa päris täpselt aru, kas ma elan tagant järgi välja varasemaid idiootsusi või olen ma lihtsalt uue ees hirmul. Uue ees hirmul olen ma nii ehk naa. Ma olen alati hirmul, kui miski hakkab muutuma, kui peab oma päevakava ümber mõtlema, harjumuspäraseid plaane nihutama. Ma tahan teada, mida oodata. Ma tahan teada, mis tunne on sellises või teistsuguses rütmis elada enne kui ma sinna asun.
Ja siis ma vaatasin faile arvutis ja tundsin kuidas süda tõmbas tibatillukeseks kokku. Praegu pole teie aeg. Praegu pole aega nendega tegeleda. Praegu pole jälle aega! Millal siis on? Ma ei taha... Ja seda ka mitte! Mul on omad hirmud, omad deemonid ja neist ma ei taha isegi rääkida mitte.
Stress - olemas
Elamine - pea peale pööratud, lõpuni koristamata
Raha - statsionaarselt otsas
Aeg - statsionaarselt otsas
Unistused - tundmatusse tulevikku lükatud
Hing - tunneb end jõulueelselt üksildasena, rabeleb elu eest, et saaks tegeleda meeldivaga, kuid ma pidin teda kurvastama
Njahh, kunagi raadiost räägiti, et stressimaandamiseks on kolm olulist punkti:
1. ära suhtle ebameeldivate inimestega (tehtud!)
2. korista elamine ära (ma ausõna ei oska)
3. likvideeri võlad (neid mul õnneks väga ei ole, kuid kindlustunnet pole millimeetrigi jagu)
Olgu, ei kiusa teid, lähen ja tusatsen koristades edasi...
Thursday, November 29, 2012
Ma sain täna oma detsembri graafiku kätte. Noh, ma olin juba kartnud, et segapaarid lähevad sel aastal peesse - nii ka juhtus. Ja lapse jõulukontsert, kuhu ma pühalikult lubasin minna... Aga... mitte ainsatki nädalavahetust! iga viimne kui laupäev ja esmaspäev tööl. Täpselt ühe korra terve kuu peale on üldse kaks vaba päeva kõrvuti ning need on ka keset koolinädalat (noh, pluss need kolm riigipüha). Läbipõlemine esimese kuuga. Oleks ma seda kohe märganud, kui rääkimas käisin, oleks viidanud, kuid ma märkasin alles kodus... Ja tundsin end järsku väga väsinuna, soovimatuna maailma või iseennast muuta, soovimatuna pingutada.
Mul on kõrini sellest, et eelarve jookseb piiri peal või veelgi väiksema varuga. Ma ei viitsi! Ma ei taha enam hetkegi teha midagi lihtsalt selle pärast, et eib lauale saada. Ma tahan teha midagi, mis meeldib, inimestega kes on lahedad ja ma... ei oska mitte midagi... Ma pole oodatud ses suhtes kuhugi... pole nime, pole nägu, pole oskusi, pole... mitte midagi peale teadmise, et ilge koblakas on... Kõigest... (ja kui ma hambad ristis ennast läbipõletama ei asu, siis pole mul midagi... isegi sotstoetuse jaoks ei kvalifitseeru juba 9 aastat). Esmalt ing ja siis hambad varna? Või vastupidises järjekorras?
Tuli jah kräpp kokku, mis teha.
Friday, November 23, 2012
Aga nüüd tagasi kööki... Tõestama lapsele, et kui kõik hästi ja õigesti läheb, siis kombineeruvad kergelt kõrbenud suhkur ja vaarikad täitsa meeldivaks kombinatsiooniks (koos koore ja mandlitega)... Eks neid saab siis homme maitsta. Aga teisalt võib see kõik ka lihtsalt perse minna.
Tuesday, November 20, 2012
Areneda! Suvalises suunas? Oh ei, kaugeltki mitte! Mida enam avardub silmaring, seda enam tõmbub koomale soovide ahel. Ja niimoodi vaikselt nügides, negatiivseid mälestusi tekitanud sündmustest eemaldudes ning positiivsematele sülle joostes, tabad sa ühel hetkel, et rada su ees on oma ja selge. Isegi kui sa ei tea, kuidas selle peale astuda. Isegi, kui sa pole päris kindel, kuidas ja millega sa hakkama saad või mitte. On vaid rada, mitte kolm ega kaheksa ühesugust teed.
Igal ühel oma rada, nii nagu omad kogemusetki. Ja nii nagu maanteedel, on ka siin laiemaid magistraale, millele paljud pöörduvad ja kitsamaid külavaheteid - konarlikke ja aeglaselt läbitavaid, kuid rahulikumaid ja kodusemaid. Ma valiksin metsatee , kitsa ja tühja keset lummavat loodust lootuses, et ka sellel rajal on võimalik ellu jääda ja peret toita ning katta. Ometi ei leia ma pealesõitu ning nii ma siiberdan paanika silmis pisarana sädelemas mööda maanteejuppi ning otsin; jäädes samal ajal jalgu ja ette neile, kel mine kiires ja sujuv; hingates lünklikult oskamatusest maanteel hakkama saada; luues ja lummudes mõttest oma isikliku metsaraja suunas.
Ei ole halbu kogemusi, on kogemused. Igal teel on peale- ja mahasõidud. Igal teel on eellugu ning tundmatu, mis talle järgneb. Tunne eellugu, aima järeldusi! Aga ennekõike: katsun ma ellu jääda. Vähemalt praegu.
Tere!
Saadan teile oma CV õhkõrnas lootuses jääda silma ning leida tulevikus töökoht teie kaupluses. Olen 33-aastane üksikvanem teismelisele tüdrukule ning minu CV näeb kohati välja kirjum kui mustlase seelik. Ometi loodan ma kõikidest teenindusvaldkondadest tööd leida just raamatutega seonduvates struktuurides. Mulle meeldib lugeda. Peamiselt eelistan ma fantaasiajutte ja teaduslikku ulmet, kuid nii nagu enamik neist inimestest, kes lugemist pühaks peavad, olen erinevatel eluperioodidel rännanud oma silmade ja hingega läbi väga erinevate žanrite. Viimasel ajal olen lapse kõrvalt lugenud üksjagu ka otseselt teismelistele suunatud kirjandust.
Ma usun, et oleksin meeldiv täiendus teie kaupluse personali hulgas, osates soovitada klientidele raamatuid vähemasti oma lemmikriiulitest. Kasvatades last ning suheldes ka tema sõpradega olen saanud ka kogemuslikud oskused raamatu soovitamiseks (alustades küsimusest „millised raamatud sulle kõige enam meeldinud on?“ ja „Miks?“ ning jõudes seeläbi kindlasti mõne raamatuni, mis talle veel meeldiks).
Olles aus ja jäädes ausaks, peaksin ma põhjendama oma soovi ja valiku põhjusi. Jah, mul on hetkel olemas töökoht, mis nii mõnelegi inimesele tundub soojem ja mugavam. Kahjuks või õnneks ei ole mina „nii mõnigi“. Minu tänane töö eeldab teatavaid müügimehe omadusi – oskust helistada tundmatutele ning müüa; oskust koputada võõrale uksele ning müüa. Seda oskust mulle antud ei ole. Samas oman ma kogemust ka pelgalt klienditeeninduses (turul müüjana) ning tean, et piir minu suutlikkuse juures jooksebki mööda seda peenikest niiti – kui klient on astunud kauplusesse või kontorisse, siis on ta andnud oma nõusoleku olemaks kliendipositsioonis ning ma ei astu talle tooteid või teenuseid pakkudes oma tõekspidamiste vastu.
Raamatutega seonduvalt veel lisainfoks, et koos oma tütrega alustasin ma kevadel isiklikku raamatublogi http://miiramarie.blogspot.com ning koos sõpradega osalen veel teisegi raamatublogi kasvamises: http://hirveloss.blogspot.com/ .
Kõike head soovides
Mairi Tempel
Aga tegelikult tahaksin ma vist veelgi enam algusesse. Tahaks olla loomeprotsessis, konservivabrikus...
Mul ei ole kahjuks pakkuda imelist haridusteed ega ülevoolavalt sobivat teenistuskäiku. Minu CV on kohati kirju nagu mustlase seelik ning mu emakeel lonkab halvemal päeval mõlemat jalga ka karkudega kõndides. Ometi, hoolimata sellest (või justnimelt selle pärast) on mul unistus – veeta oma edasine elu raamatutele lähemal senisest.
...
Friday, November 16, 2012
Ei midagi harmoneeruvat välimuses - katkine patsikumm (punane kumm tolleks hetkeks ühe alles jäänud puust mummuga), suvalised vasktraadiga pruunid kõrvarõngad (mis on mu lemmikute seas tänaseni), Kuperjanovi pataljoni ripats (pealuu ja säärekontidega) korraliku hõbeketi otsas ja pluus, mis kunagi oli mu tädi oma, seejärel kandis seda mu õde ning päevaks, mil see minu garderoobi jõudis, oli mustast värvist alles jäänud luitunud hall (oli mu lemmik ja minu seljas lõpuks ka komposteerus). Aga see kõik meeldis mulle just nii ja veidral kombel sobis mulle just nii. Kui ma peeglisse vaatan, näen ma tänaseni ilusat inimest ja nii nagu toona, arvan ma ka täna end teadvat, et teised näevad midagi muud. Ebakindluse ja suure sisemise kindluse sama karjuvalt harmooniline eklektika nagu tolle pildil oleva tüdruku välimuses.
Te ju teate, mida ma seal teen? Noh, loomulikult teate - loen luuletust - unistan suurelt ja kardan vaikselt; värisen õrnalt saali ees ja jumaldan samal ajal nende hingamise ühtlustumist minu enese tempoga; kurvastan koos sõnadega, mida mu huuled kannavad ja usun nendesamade sõnade jõul õnnelikesse lõppudesse.Alati on lugu - lugu, mida jutustada ning teine, mis mängib taustaks ja kolmas või viieski, mis on parajasti sündimas kui eelmaitud resoneeritult võnkuma hakkavad.
Pilk pilvedes ja jalge all on pori.
Märts 1996 - minu esimene iseseisev reis Tartusse. Linna kaart oli taskus, et ma oskaksin üles leida maavalitsuse hoone, mille eest väljus buss Alatskivile. Ja hiljem Alatskivilt Tartusse tagasi sõites paanika kellaaja osas (ma ei tea, mida ma siis teinud oleksin, kui buss oleks kaks minutit varem väljunud!? Ilmselt oleksin esmalt sealsamas bussijaamas peatäie nutnud ja siis telefoniautomaadist koju helistanud, et, appi(!), mis ma nüüd teen)
Thursday, November 15, 2012
Tabasin end paari päeva eest kummalise probleemi küüsis vavlemas. Laps rääkis, et neil oleks vaja leida üks luuletus ja see pähe õppida. Luuletus omal valikul ja ta arvas, et äkki ma oskan ühte või teist soovitada. Edasi juhtus see, mis juhtuma pidi: lappasin ennast raamaturiiuli juurde, silitasin käega mõne minuti raamatuselgasid, kontrollisin õhematel kogudel autoreid, hüüatasin taasavastusest või kirtsutasin nina mittesobiva raamatu peale. Laps ootas. Ootas.
Nujah, esmalt avasin ma loomulikult Betti (kelle siis veel!?) ning asusin otsima neid paari luuletust, mis mulle Mariega seostus. Tee nendeni oli pikk ja konarlik. Esmalt kohtasin ma ühte, mis mulle väga meeldib ("Ei-ei, seda ma ei taha sulle anda aga kuula, see on lihtsalt jumalikult armas") ja siis järgmist ning kuskil kümnenda juures tabas mind köhahoog ning sinna see tolleks õhtuks jäigi.
Möödus päevake või paar kui mulle meenus püha ülesanne ning juba teades enese küündimatust, otsustasin ma lugeda vaid neid, mida tõesti talle soovitan. Neid teisi lugesin vaikselt ning naeratasin omaette. Salaja. Laps, kuid teatas mulle mingil hetkel, et ma valin talle ainult liiga keerulisi luuletusi. Vaatasin luuletust, vaatasin last ja vaikisin hetke teadmises - mitte liiga keerulisi luuletusi, vaid mina mängin nendega lugedes ehk oma hinge kohaselt veidi liiga palju. Ma ei pea ennast heaks lugejaks ega ülemäära pädevaks luulehindajaks, kuid jupike mu hingest on seal. Ma ju tahtsin, et need talle ka meeldiksid. Ma tahtsin, et ta mõistaks, miks need luuletused mulle meeldivad. Ja ma tahtsin lugeda! Lugeda nii, et on kõrvu kuulamas, hingi, mille nimel pingutada! Soov nakatada teisi? Soov edevusega lavale tormata? Mõlemat ja siiski hoopis midagi muud.
Rohkem ma talle ette ei lugenud. Otsisin aga järgmise, esinesin mõttes, naeratasin silmadega ja ulatasin veidi kibeda torkega südames raamatu lapsele. Ma ju nii väga oleksin tahtnud... Ah, sellest on juba oma sada aastat möödas, kui ma viimati kellegi kõrvalise kõrvadele mõnd luuletust (südamega) lugesin. Maailm, millest ma puudust tunnen.
Tuesday, October 16, 2012
1. Sa õpid sellest ja samasse ämbrisse rohkem ei astu.
2. Sa õpid sellest ega astu enam sinna ämbrisse, kuid lisaks kasutad õppetundi mujalgi kasulikult - lood sellest ebamugavusest teatud "lisaväärtuse" kõrvalistel aladel.
3. Ei õpi ja paned plekikolinal ikka ja taas ämbrisse, milles olevat sitta sa tegelikult juba kingaga katsunud oled.
4. Ei õpi ja kolised, kuid lood lisaväärtuse kõrvalisteks aladeks.
Need, kes teisega antud nimekirjast hakkama saavad, peavad olema mingid sotsiaalsed geeniused. On ju nii? Esimesega saavad hakkama "lihtsalt targad inimesed". Kolmada jaoks pole miskit erilist vaja - sellega saab igaüks hakkama, kel ohutunne just liiga kõrgelt arenenud ole ning see viimane tundub olevat loomeinimestele reserveeritud.
Lihtsalt selline mõte tänasest päevast.
Sunday, October 14, 2012
Unenägu 2
...Sel korral polnud maailm enam nii selge. Nuia ja Tartu näisid sulanduvat üheks linnaks ning ühe maja kaks erinevat ust võisid avaneda saja kilomeetri kaugusel teineteisest, kuid kõiges oli sümmeetria ja loogilisus ning ma teadsin, et kui ma tolle kummalise ruure palkmaja ühest uksest läbi lähen, jõuan ma esikusse (meie Nuia kodu - 80-date betoonmonstrumi sirgeseinalisse esikusse, millest maja ette avanev uks avaneb tänavale, kuhu ärkvelgi olles, kuid maja taha viiv uks avaneb minu maakodus Tartu külje all. Ja esiuksest väljudes on nii Nuia kui Tartu kesklinnad vaid mõme minuti jalutamise kaugusel, kuid ometi haarasin ma jalgratta, et emale vihmas järgi kihutada.
...Oli suvi. Küll päikese, siis jälle vihmaga, kuid alati soe. Ja seda soojust jagus kõige enam hinge. Ma alustasin eelmist kirjeldust võrdlusega, alustan nüüdki - Erik Remark "Unistuste tuba" kandis endaga lakkamatut hoolivust ja paiguti lausa psühhedeelilist turvalisust ja kindlus tunnet. Ruum ja aeg väändusid liiga palju selleks, et tuua siia lühikest kirjeldust sündmustest, kuid ma kartsin alguses. Oma sisemuses ma kartsin ja otsisin tuge ning kõik, kes mind ümbritsesid, olid valmis toetama ja julgustama. Jaburad hetked, mil ma kutsele järgnedes toetasin pea kutsuja õlale, otsides soojust - ja ta ei astunud eest ära. Hetk, mil ma oma kahe klassiõega ootasin kuskil keldris mingite asjade lahenemist, nad toetasid kahelt poolt füüsiliselt vastu mind, luues turvalisuse ja soojuse. Need kaks olid kooli ajal pinginaabrid ning see, kelle sünnipäev oli viis päeva hiljem kui teisel, ootas unes last.
...Ja siis olid seal sõbrad, keda ma veel ei tunne. Meid oli kümme - igaüks selles kambas oli sinna veidral kombel sattunud ning mina... mul oli seal mingi mees, kes polnud veel nagu päris "minu oma", kuid oli soojus. Oli teadmine, et kõik on võimalik, kui vaid mina tahan. Aga mina polnud veel päriselt valmis oma üksildase hiiglase rollist välja tulema. Aga ma ei olnud enam kurb. Ma olin kindel ja hoitud kogu oma sisemuses. Inimesed naersid ja musitseerisid, kuid selles polnud mingit ärevust - oli soojus.
...Ja mul oli sünnipäev, mille puhul mind ikka ja jälle õnnitleti ning Nuia kultuurimajas oli igal nädalavahetusel hommikust õhtuni lauad lauamängudele ja mõttemängudele ning igaüks, kes tahtis, võis minna ja mängida või niisama hängida. Ja õhtul olid peod (muide, minu maitsega muusikaga, mitte mingid... ah, ma ei teagi, kuidas öelda).
...Ja umbes kolmandal õhtul taas kultras hängides: Marie ja Andres ja keegi kolmas istusid lauas ja alustasid parajasti mingit mängu (milles oli 52 mängukaarti ja mängulaud, millele legolaadsetest klotsidest midagi ehitada ja siis veel mingi raha ja...) ja ma tahtsin ka mängu tulla. Andres ütles, et ma ei saa tulla pärast seda, kui alguskaart on juba loositud (tema alustas ja mina tahtsin tulla mängu viimasele positsioonile) aga too tüüp, keda ma ei tundnud rääkos Andrese pehmeks..
...Ja õues muudkui sadas sooja suvist vihma ja ma olin nii lakkamatult õnnelik, sest seal olid kõik, kellest ma hoolisin eile, kellest hoolin täna ning ka peotäis inimesi, keda ma veel ei tunne. Oli soojust ja sõprust ja armastust ning kogu maailm näis keerlevat ümber minu...
sügisunenägu
Aga eile õhtupoolikul tunnikeseks (mis kujunes kaheks) tukkudes ärkasin ma teadmises Philip K. Dick'ilikust maailmast. Seisund ja tunne kogu unenäo vältel oli preapokalüptiline.
...Kuupäev võis olla sama, mis täna - sooja ei olnud, külma ka mitte, kuid sadas lõputut ja lakkamatut tihedat vihma, mis ei jäta ühtegi ruutsentimeetrit sinust kuivaks. Õhtu oli ja ilm hakkas hämarduma, kui ma Turu-Soola ristis teed ületama asusin. Liikusin klassikalisel koduteel ning vasakule (Riia risti poole) vaadates oli näha vilgast tegevust. Kümnete viisi töölisi paigutas tänavatele maha valgustust - väikeste led-lampidega eputavad mitmevärvilised valgusread ja turuhoone juures neli hiiglaslikku prožektorit. Hämaruses ja tihedas vihmas hägustus valgus mu silma ees, tekitades veidi õõnsa, kuid "kuhugi kuuluva" tunde.
...Küsisin ühel töömehelt, mida nad siin teevad ning ta rääkis mulle linna külastavast suukujust. Kellest, seda ma enam ei mäleta, kuid midagi Briti kuninganna laadset - igaüks, kes seda nimetas näis õhkavat suuremat austust kui nime kuulmine minus tekitas, kuid ka mina ei jäänud ükskõikseks ega immuunseks. Ma tõstsin nime kuulnuna taas pilgu ning vaatasin kerge naeratuse saatel nelja hiiglaslikku prožektorit ja töömehi, kes nii usinalt nende paigutamise ja sättimisega tegelesid. Nüüdseks paistis juba rohkem väikeste lampide rivisid maapinnal töötavat.
...Ja siis ma koperdasin. Toetasin oma kaks toidupoest (ma ei kujuta ette, millisest toidupoest, liikumis suunda arvestades) haaratud kollast (vihjab Konsumi Taksipäevadele - kesklinnas?) kilekotti koos toidumoonaga tänavale ja vaatasin, mille pagana otsa ma ometi komistanud olen. Väike sügavsinise kattega hõõglamp (mitte kõige pisem - vast 2-3cm läbimõõduga) naeratas pori ja lompide vahel. Tõstsin ta üles, puhastasin porist ja uurisin lähemalt - pikk keermestik pani mind üllatuma (näis nagu oleks keegi loonud lambi, mis on ühtlasi ka polt ning mille klemmid saab peita 5cm sügavusele mingites pesades) ja tähekesed - täiuslik sinine kate katkes mitme koha peal laskmaks tähekeste kujulist valgust läbi.
...Ma surusin lambi sügavalt pihku ja mõtlesin tibatillukesele maailmale pirni sees. Siis kui meil on öö, põleb hõõglamp ning tillukeses maailmas "paistab päike". Ja kui meil on päev, kustutab kellegi hoolas käsi lambi, lastes kohaliku päikese uinuma ning võimaldades maailmale vaid nii palju valgust, kui tähekesekujulistest aukusest sisse voolata jaksab. Tähevalgust. Meie suure ja heleda sõbra - päikese - valgust.
...Iga hetkega muutus pirn minu jaoks olulisemaks ning pihk tema ümber sulgus tihedamalt.
...Enne jalakäijate sillale jõudmist peatas mind keegi sõjaväelane ja rääkis mulle, et töölised olla osa pirne ära kaotanud ning kui ma mõnda nägin, siis pean ma sellest teada andma. Ja veel rääkis ta, et nende pirnide vargus on ülimalt karistatav ning igaüks, kes pirni endaga kaasa haaras, on isiklikult vastutav, kui suursündmus nii välja ei tule nagu seda planeeritakse.
...Mu süda vajus saapasäärde. Ma noogutasin arusaavalt igale tema lausele ning lootsin võimalikult kiirelt edasi pääseda. Minu sinine pirn, minu kujutletav mikromaailm - ma ei olnud enam nõus sellest loobuma. Käsi ümber pirni ja kollase kilekoti sulgus taas tihedamalt ning ma paanitsesin mõttest, et ega see pirn ometi kuskilt otsast välja ei paista. Keermestik oli liiga pikk, et ta mu pihku ilusasti ära mahuks.
...Kiiresti ja tagasi vaatamata kihutasin ma kodu poole, kui olin viimaks vestlusest pääsenud. Mu jalad tabasid porilompe, kuid ma ei hoolinud neist. Taevast sadas tihedat vihma ja ilm hämardus veelgi, kuid väike sinine lambipirn hõõgus mu pihus ning soojendas südant - minu väike maailm, milles öö ja päev käivad vastupidi; mille "päike" sõltub heasüdamlikust lülitajast ja öised tähed oleksin neil kindlasti valgemad, kui viia pirn ekvaatorile lähemale, kuid küllap nad lepivad ka siinsete vaikivate huntidega.
...Olles sillast juba piisavalt kaugele saanud, peatusin ma ning tõstsin pirni oma silmade ette. Ma tahtsin seda veel ja veel imetleda. Ainult selle pirni kaitsmine oli olulisem tema ilu vaatlemisest. Üks osa minust tahtis seda pirni võimalikult kiiresti Mariele näidata ja teine osa tahtis seda lihtsalt hoida, sealsamas poris ja vihmas ja loikudes, kergelt külmetavate ja kohmakamate sõrmedega.
..."Kui ei ole valgust, mille poole uluda," sosistasin ma pirnile... ja ärkasin.
Wednesday, October 3, 2012
Veider, isegi minuga võib nii minna. Noh, tegelikult sai laps endale kehalises "kodutöö" - liiguta. Aga õpetaja arvates peaksin mina ta käima lükkama (või tema minu - ebaselge) ja nii ta läks, et me hakkasime nüüd rõõmsalt koos jooksma vana hea klassika järgi (Learn to run 10km). Esimene kord oli lihtne aga sellel ongi esimesed paar nädalat lihtsad. Mis edasi saama hakkab - noh see selgub. Igatahes oli lõbus ja soojaandev üritus (soe näib sel aastal eriline defitsiit olevat).
Friday, September 28, 2012
Oeh, paistab olevat periood, mis muudab mind lakooniliseks nii sõnas kui kirjas. Küllap see möödub ja siis ma saan jälle hakata mingeid minulikke megapostitusi koostama.
Monday, September 24, 2012
Hmm, veidrad unenäod on hakanud muutuma erandist reegliks, kuid lausmagamatus on alles suhteliselt uus tunne...
Ehk, kui keegi teab viisakat elektrikku, kes tahab mu korteri juhtmestiku välja vahetaks (korralikult, kuid vaid mõõdukalt röövides), siis iga vihje on teretulnud.
Tuesday, September 18, 2012
Friday, September 14, 2012
"Once upon a time, he thought, all the people on Earth were white, and then some horse's ass set off a high-altitude bomb back say around ten thousand years ago, and some of us got seared and it was permanent; it affected our genes. So here we are today."
Aga mõlemad nad on täiesti kadedust tekitavalt head sõnameistrid.
Tuesday, September 4, 2012
Tuesday, August 28, 2012
Thursday, August 23, 2012
Wednesday, August 22, 2012
Tuesday, August 21, 2012
jumalik reis, jumalike kaaslastega. Natuke kahju, et ta nii halvale ajale sattus. Või oli aeg siiski ka hea - ilm oli imeline, mina ei jäänud merehaigeks ja me mõlemad plikaga naeratame sellele retkele mõeldes. Tjahh, peaks ülehomme kohvile minema. Või vähemalt Eikele ja Otile pai tegema... (Suurtest on savi väikestega võrreldes :P)...
Monday, August 20, 2012
I had a perfect weekend. As perfect as it can get but... No! „But“ was wrong. Probably exactly because of the perfect weekend I was able to cry, to have tears, again. It’s been a long time without any water in my eyes. Here they come! I don’t want to hold them back, when they come so freely. But I do. I hold them back, when my daughter is close to me. I hold them back but I can’t pretend any other mood I’m in. Just trembling while she’s close.
I know I shouldn’t write this but then again – I’m not even close to that strong person I pretend to be. Not even close. Blog is my way of crying, my way of shouting out. Communication. Strange? Oh yes, at least strange, if not worse. But then again – I did it again! I knew the world needed more from me, I felt some of disgust around me. And I!? I just pretended It never happened. I let it grow, hiding myself in books. Not sleeping, not eating properly. Just dived into fairy tales and kept myself too busy for any reasoning. I’ve read more than dozen books in past few weeks. Good books, awful books, anything catching my site. Just for pretending that „everything is all right“ while it never was.
It’s dark again. I’m broke again, because I thought I had a little bit different budget. But then again – there is nothing new! Been there, done that, year after year. Always been ready for unpleasant surprises. Always calculating. Always ready to borrow some money from my kid. Not the perfect mom? Yeah! That’s me.
But that wasn’t my tears. That isn’t my tears neither. I did it again! I’m slipping on my path and I don’t know how to hold on. Tears are friend most welcome. They make it easier for me. They make me feel, like there might actually be some solution, some relief for me. Even if I don’t see it, don’t feel it. That trembling without tears (that I had in past several years on my „want to haul“ days) was worse, much worse. A ancient voice inside my head keeps reminding me today that I just don’t have any qualities needed for building the secure future. I feel it coming. I had my warnings, I had those and started to read, started to feel nothing, see nothing. I kept myself as occupied as possible – if you sleep constantly too little, you stop thinking before sleeping. Just don’t have any time for that.
Oh shit! Start looking for a job. One way or another I’ll most probably need one soon. Even lower salary, more tight budget, no future, no future, no future... Don’t see any revelation for me – lazy, stupid coward who isn’t capable for anything. And then there are more tears for me. I have to be strong. I have to get something work. I will. Always had, will again. I have a daughter to protect. Perfect daughter.
I will be strong again in the morning, I promise. But for the brief moment I cry over my personal loneliness, bankruptcy, stupidity. Cry over my future losses that I probably can’t avoid. And I really don’t know how to survive, how to cope. I know I’d like to put my tears on your shoulders, each and everyone of you. I know I never will. If you’ll ask, I would most probably answer something like: “oh, had a harsh moment, that’s gone now”. And you’ll never know whether I lied or not. There are walls. Unbreakable walls. Always were, always will. That’s me.
Yep! That’s me. The girl who never grows up, never able to be adult – I’m just the 3-years old who hides herself into the closet when fire breaks out. What’s the point, was my most difficult question today. That’s the use of me? Is there anything in my life, I can do without ruining. Is there anything I’m good at? Anything that might keep me from sinking?
Oh shit. This text turned out even worse than I had in mind. And even that one, I had in mind before starting, was awful enough for writing in english. I probably will change the text tomorrow into one simple sentence. “Don’t listen the turtle whining!” But tomorrow will be tomorrow and today is today.
Just needed a hug. Just needed the cry. But I stop this one for enjoying my tears (trust me – real water in my eyes was the pleasant surprise today).
Monday, August 13, 2012
Juhtus see, mis juhtuma pidi. Hoolimata sünnipäevaks saadud raamatutest lugesin ma eile õhtul hoopis selle, mis toodi laenuks mu lapsele lugeda. Ma kindlasti kirjutan sellest mingil hetkel pikemalt, kuid mitte enne, kui laps on ka vähemalt esimese läbi lugenud. Jah, ma loen ka need järgmised osad läbi. Miks? Ma veel ei räägi. Mida ma mõtlesin? Ma veel ei räägi. Aga lapsel hakkas igav nähes ema õhtul teda ignoreerimas... (ja siis ta natuke luges hoopis sellest raamatust, mis mulle sünnipäevaks kingiti ja hiljem vaatas olümpia lõpetamist ja siis vist läks magama). Mina lugesin. Läbi hägu tajusin, kuidas ta mu vastu süüdistusmaterjali kogub (keegi pildistas mind arvuti juures lugemas ja diivanil lugemas ja rõdul tossates toast kumava valgusega lugemas...) Kella üheksast õhtul poole viieni hommikul. Läbi sai. Kahjuks ilma välguta telefoniga tehtud pildid ja pisut liiga tumedad...

Thursday, August 9, 2012
Aitäh teile sõbrad õnnitluste eest!
Wednesday, August 8, 2012
Khmmm...!
Wednesday, August 1, 2012
Wednesday, July 25, 2012
pime blondiin
Tuesday, July 24, 2012
Monday, July 23, 2012
Monday, July 9, 2012
Wednesday, July 4, 2012
Wednesday, June 27, 2012
Friday, June 22, 2012
Tuesday, June 19, 2012
Thursday, June 7, 2012
Wednesday, June 6, 2012
1. Enhanced Smarts
2. Reading reduces stress
3. Greater tranquility
4. Improved analytical thinking
5. Increased vocabulary
6. Improved memory
7. Improved writing skills
8. Helps prioritize goals
Pooleldi magamata öödele järgnevad pooleldi magavad hommikud. Pooleldi! Pooleldi inimene, mõtlen ma vaikselt rideid selga pannes. Pooleldi ema, ajades last koolivaheajal varahommikul üles, kuid mitte süüa tehes. Ehk leiab isegi, mõmiseb magav rakuke minus. Pooleldi naine, naeratan ma peegli ees kõrvarõngaid valides. Või pooleldi puu?
Hmm, olla puu, heliseb minu puiselt ebatöötavas ajus. Riidepuu? Igav! Siis peaks ju end sättima ja sättima, sest tema vaeseke kannab kaasas kohustust hoida oma hoolealused korras ja sirgelt. Mulle aga meeldib lösutada. Jõulupuu? Okkaline ma ju oskan olla, miks siis ka mitte? Imetlen peegli ees kõrvarõngaid, kuid rapputan pead – ei, sel moel hoida klaasi, mis sinule on usaldatud! Sel moel särada ja sädeleda! Phähh! Hea, et ma kõrvarõngadki leidsin. Ripsmetušš mul ju kunagi ole, kuid millal? Midagi ole veel, kuid milleks?
Midagi ehedamat, hüüab hing sees, midagi loomulikumat. Mõni kasvav lehtpuu ehk pargis? Anda varju mängivatele lastele. Ja kaitsta kõiki neid tuhandeid sääski? Pärast seda, kui ma pool ööd seda ainumast oma toas taga ajasin? Ei!
Ja siiski olla puu. Olla sama puine kui pooleldi magav hommik. Olla sama puine kui pooleldi vaikiv suu. Olla puu. Olla puuvai soo servas ning naeratada õnnelikult, kui leidub keegi, kes kunagi loeb viita mu kukilt ja leiab tee. Olla pehkiv ja kuluv viidaga vai kuskil, kuhu teised ei satu, kus teised ei käi. Ja siiski olla oluline. Sellele ühele või kahele või minu poolest kasvõi bussi- ja rongitäiele, kes kord vajavad viita. Teetähis, kuid mitte teel. Suunamärk, kuid mitte käsk. Ei ilus, ei uhke, ei ülemäära tähtsustatud, ja siiski oluline. Olgu või iseenda jaoks.